Information

An international conference on operators and operator algebras was held at the University of Edinburgh during December 2009. The Honorary Organisers were Alastair Gillespie and Allan Sinclair.

Conference Photo

The conference dinner was held at the Balmoral Hotel on Thursday 10 December 2009. Thanks to Joachim Hein, we have some great photos of this enjoyable occasion.

.

Programme

Tuesday 8 December 2009

08:45 -- 09:45 Registration
09:50 -- 10:00 Welcome

  • 10:00 -- 10:45 Sandy Davie (Edinburgh)
    The invariant subspace problem - old and new
  • 10:45 -- 11:15 Coffee
  • 11:15 -- 12:00 Ian Doust (New South Wales)
    Notes on the R-property for spectral families
  • 12:05 -- 12:50 Michael Cowling (Birmingham)
    Resolvent estimates and the shape of the spectrum
  • Session Chair: Nicholas Young

12:50 -- 14:00 Lunch

  • 14:00 -- 14:45 Claire Anantharaman-Delaroche (Orleans)
    Some remarks on amenable and Haagerup relative properties for groupoids and von Neumann algebras.
  • 14:50 -- 15:35 Uffe Haagerup (Odense)
    Factorization and dilation problems for completely positive maps on von Neumann algebra
  • 15:35 -- 16:00 Tea
  • 16:00 -- 16:45 Roger Smith (Texas A&M)
    Cohomology of von Neumann algebras
  • Session Chair: David Salinger

17:15 -- 19:15 Reception in Mathematics Common Room

Wednesday 9 December 2009

  • 09:30 -- 10:15 Earl Berkson (Illinois Champaign-Urbana)
    Alastair Gillespie: a fine aye for Operator Theory
  • 10:15 -- 10:45 Coffee
  • 10:45 -- 11:30 Stefaan Vaes (KU Leuven)
    Superrigidity for group measure space II1 factors.
  • 11:40 -- 12:25 Oscar Blasco (Valencia)
    Restrictions of multipliers on weighted Lp spaces.
  • Session Chair: Sandra Pott

12:25 -- 14:00 Lunch

Maxwell Insitute Colloquium

  • 14:00 -- 14:45 Marius Junge (Illinois Champaign-Urbana)
    Noncommutative Riesz transforms
  • 14:55 -- 15:40 Javier Parcet (CSIC + UA Madrid)
    A Hormander type multiplier theorem for arbitrary discrete groups
  • 15:40 -- 16:15 Tea
  • 16:15 -- 17:00 Gilles Pisier (Paris VI + Texas A&M)
    Regular operators on (possibly non-commutative) Lp spaces
  • Session chair: Jim Wright

Thursday 10 December

  • 09:30 -- 10:15 Erik Christensen (Copenhagen)
    Stability of length under perturbations
  • 10:15 -- 10:45 Coffee
  • 10:45 -- 11.30 Jose Luis Torrea (UA Madrid)
    Extension Problem and Harnack's inequality for some fractional operators
  • 11:40 -- 12:25 Werner Ricker (KU Eichstaett)
    Banach space geometry and Boolean algebras of projections
  • Session Chair: Charles Batty

12:25 -- 14:00 Lunch

  • 14:00 -- 14:45 Jesse Peterson (Vanderbilt)
    Examples of W*E-superrigidity
  • 14:55 -- 15:40 Stuart White (Glasgow)
    Perturbations of nuclear C*-algebras
  • 15:40 -- 16:15 Tea
  • 16:15 -- 17:00 Gavin Brown (Royal Institution of Australia)
    Sumsets for asymmetric Cantor measures
  • Session Chair: Ben Garling

19:00 Conference Dinner, Balmoral Hotel.

Friday 11 December

  • 09:30 -- 10:15 Maria J. Carro (Barcelona)
    On restriction of maximal multipliers in weighted settings
  • 10:25 -- 11:10 Narutaka Ozawa (Tokyo)
    Dixmier's similarity problem
  • 11:10 -- 11:40 Coffee
  • 11:40 -- 12:25 Nigel Kalton (Columbia, Missouri)
    Traces and unitarily invariant norms on operator ideals
  • Session Chair: John Ringrose

12:30 Conference ends

Edinburgh Mathematical Society Meeting at Heriot Watt University

  • 17:00 -- 18:00 Charles Batty (Oxford)
    Functional calculus of unbounded operators