25 June 2015
12:00 - 1:00 Carmelo Di-Natale (Cambridge)
Grassmannians in Derived Algebraic Geometry.
1:15 - 2:15 Hamid Ahmadinezhad (Bristol)
TBA.
2:15 - 2:45 Tea, coffee, refreshments
2:45 - 3:45 Alena Pirutka (Paris)
Rationality and unirationality - motivation, classical results and the example of Artin and Mumford.
4:00 - 5:00 Alena Pirutka (Paris)
Chow and cohomological diagonal decomposition, universal Chow group and applications to quartic threefolds.
6:00 Conference Dinner.
26th June 2015
12:00 - 1:00 Alena Pirutka (Paris)
Around universal cycles and diagonal decomposition.
1:15 - 2:15 Alena Pirutka (Paris)
Other obstructions : non stable rationality of many hypersurfaces.
2:15 - 2:45 Tea, coffee, refreshments
2:45 - 3:45 Joe Palacios (Liverpool)
Geometric symmetric powers in the stable motivic category.
4:00 - 5:00 Alice Rizzardo (Edinburgh)
An example of a non-Fourier-Mukai functor between derived categories of coherent sheaves.
13.00 -- 14.00 Peter Symonds (Manchester), Degree Bounds on Homology and a Conjecture of Derksen.
14.30 -- 15.30 Diane Maclagan (Warwick), Tropical schemes and valuated matroids
16.00 -- 17.00 Rodney Sharp (Sheffield), Some uses of the Frobenius skew polynomial ring in prime-characteristic commutative algebra
1.00 -- 2.00 Maxim Smirnov (ICTP), Dubrovin's conjecture for IG(2,6).
2.30 -- 3.30 Alessio Corti (Imperial), On the Fano/LG correspondence for surfaces.
4.00 -- 5.00 Alexander Kasprzyk (Imperial), Maximally-mutable Laurent polynomials.
1.30--2.30 Paul Johnson (Sheffield) Topology of Hilbert Schemes of points on orbifold surfaces.
3--4 Johan Martens (Edinburgh), Asymtotics of Witten-Reshetikhin-Turaev Invariants and Moduli of Bundles on Curves.
The GLEN was be followed by the EMS talk of Trevor Wooley (Bristol) 4.30--5.30, Appleton Tower Lecture Theatre 2.
9--10 Kalyan Banerjee (Liverpool), Rational equivalence for algebraic cycles supported on a generic hyperplane section.
10--11 Agnieszka Bodzenta (Warsaw), Triangulated categories and morphisms of relative dimension one.
11.30--12.30 Sven Meinhardt (Wuppertal) Donaldson-Thomas
theory for quivers and intersection cohomology.
Before the GLEN will be
Edge Days 2014
(6--8 June), Derived Categories, Motives and Zeta-functions (9--10 June), and after the GLEN will be ARTIN41 (11--13 June).
12--1 Raf Bocklandt (Amsterdam), Pants Decompositions and Stability conditions.
1.45--2.45 Jon Pridham (Edinburgh), Motives and Tannaka duality for dg categories.
3--4 Balazs Szendroi (Oxford) Quantum cluster positivity and cohomological Donaldson-Thomas theory.
The GLEN was followed by the Pure Maths Colloquium given by Ian Strachan (Glasgow) at 4pm in room J11.
12.30--1.30 M. Hering (Edinburgh) The moduli space of points on the projective line and its ring of invariants.
2--3 M. Reid (Warwick) Orbifold RR and ice cream.
3--4 D. Piyaratne (Edinburgh) Bridgeland stability conditions on abelian threefolds.
The GLEN was followed by the EMS talk by Ivan Smith (Cambridge) at 4.30.
1--2.30 Y. Zarhin (Penn State) Hodge groups and Frobenius endomorphisms with special reference to K3 surfaces and cubic fourfolds. abstract.
3--4 M. Shen (Cambridge) On the Chow ring of certain hyperkahler fourfolds abstract.
4--5 J. Ayoub (Zurich) Motives of rigid analytic varieties and nearby motives abstract.
14.00 Vanya Cheltsov (Edinburgh) Cremona groups and the icosahedron.
15.00 Sebastian Franco (Durham) Bipartite Field Theories: from D-Brane Probes to the Grassmannian, and Beyond.
16.00 Timothy Logvinenko (Warwick) PT theory on P^1 x G-Hilb C^2 vs. quantum cohomology of Hilb_m(G-Hilb C^2).
13.00--14.00 Javier Lopez Pena (UCL) A blueprint for solving Tits problem
14.00--15.00 Viacheslav Nikulin (Liverpool) Kahlerian K3 surfaces and Niemeier lattices.
15.30--16.30 Sue Sierra (Edinburgh) Noncommutative del Pezzo surfaces
14.00 Charles Vial (Cambridge) Algebraic cycles and fibrations
abstract.
15.00 Arend Bayer (Edinburgh) Birational geometry of moduli of sheaves on K3s via Bridgeland stability abstract.
16.30 Andreas Langer (Exeter) De Rham-Witt complexes and p-adic cohomology abstract.
13.30 Caucher Birkar (Cambridge) Adjoint Divisors with Good Augmented Base Locus.
14.30 Kevin McGerty (Oxford) Localisation for quantum Hamiltonian reductions.
16.30 Anne-Sophie Kaloghiros (Imperial) Birational Geometry of Terminal Quartic Hypersurfaces.
Note that the GLEN will be followed by the LMS Bogomolov-fest 10-14th June (see here)